עזריאלי מכללה להנדסה

ד"ר יהודה חסין

ראש המחלקה להנדסת תוכנה

מהי הנדסת תוכנה?

ארגון IEEE, שהוא הארגון הבינלאומי למהנדסים בתחום האלקטרוניקה והמחשבים, הגדיר הנדסת תוכנה כמקצוע שבו משתמשים בידע מדעי וטכנולוגי על מנת לפתח, לתפעל, ולתחזק תוכנה. הנדסת תוכנה היא מקצוע דינמי וחדשני, מוכר ומוערך. להנדסת תוכנה תפקיד מרכזי בשיפור איכות החיים ובייעול התעשייה והמסחר בעולם כולו. כמעט כל הפעילויות בחברה המודרנית, ובכל התחומים – בנקאות, רפואה, תעופה, אנרגיה ותקשורת – מבוססות על תוכנה.

מהו מהנדס תוכנה?

פיתוח ותכנון מערכות תוכנה מתקדמות הוא תחום ההתמחות של מהנדס התוכנה. מהנדס תוכנה מבין לעומק את המורכבות והסיכונים של תהליך פיתוח התוכנה.

מדובר במקצוע יצירתי, שאפתני, ומתגמל, המשפיע על כל תחומי החיים ומצמיח רעיונות עסקיים למכביר. ההתקדמות הטכנולוגית המואצת של ימנו מונעת ברובה על ידי אתגרים חדשים ופורצי דרך בתחום הנדסת התוכנה. בחיי היומיום אנחנו נעשים תלויים יותר ויותר בתפקודן היעיל והתקין של מערכות תוכנה מורכבות. לפיכך, הולך וגובר הצורך באנשי מקצוע בתחום הנדסת התוכנה.

לימודי הנדסת תוכנה

לימודי הנדסת תוכנה לתואר ראשון-  – B.Sc.הם מהקשים והמאתגרים מבין לימודי ההנדסה.  המאמץ וההשקעה יניבו פירות בסיום הלימודים, כשהבוגרים ייצאו עם מקצוע מבוקש ויוקרתי לאחר שרכשו את ההכשרה היסודית ביותר והכלים המתקדמים ביותר לקראת השתלבות מוצלחת בשוק העבודה. אין ספק שלמקצוע מהנדס תוכנה שכר שבהחלט שווה את המאמץ.

מהנדס תוכנה טוב הינו תוצר של לימודי הנדסת תוכנה איכותיים

בימינו, תחום הנדסת התוכנה ממלא תפקיד מהותי הן בשיפור איכות החיים של הפרט והן בייעול משק כלכלי של מדינה. נדיר למצוא פעילות בסביבה המודרנית – כולל תחבורה, תקשורת, מערכות פיננסיות, רפואה, מדע, אומנות- אשר איננה מסתמכת על מערכות תוכנה. לדוגמה, התבוננו בתחום הטלפונים החכמים והעריכו את השכלול שחל בהם בשנים האחרונות. חשבו על חברות בולטות  כמו מובילאיי, מייקרוסופט, פייסבוק או גוגל, אשר בזכות הנדסת תוכנה שינו את חיינו. תחום הנדסת התוכנה משגשג במיוחד בארץ וכל החברות הגדולות שהזכרנו פתחו בארץ מרכזי פיתוח.

לימודי הנדסת תוכנה מבוססים על תשתית מדעית-מתמטית, ומעליה, הבנה מעמיקה של מערכות תוכנה. כמוסד אקדמי איכותי, אנחנו שואפים לחנך אנשי מקצוע מיומנים אשר מסוגלים להשתלב בקלות בתעשיות עתירות הידע בישראל ובעולם כולו. חשוב לנו, כמוסד אקדמי, להכשיר את הבוגר להתמודדות עם טכנולוגיות המשתנות באופן מהיר. עקרון זה משתקף בתוכנית לימודי הנדסת התוכנה. מטרתנו היא שבעת סיום לימודיו, עם עמידתו בבחינות הנדרשות לקבלת התואר מהנדס תוכנה, לא רק יהיה הסטודנט המסיים זכאי לתואר בוגר במדעים בתחום הנדסת תוכנה (B.Sc. in Software Engineering), אלא אף יהיו בידיו הידע והכלים העדכניים והנחוצים להשתלבות בשוק העבודה בתחום. ארבע שנות לימודי הנדסת תוכנה מספקות לסטודנטים ידע נרחב ככל האפשר, תוך שימת לב במקביל, גם על העקרונות הבסיסיים של התחום, וגם על הטכנולוגיות העדכניות והחדשניות.

עזריאלי מכללה אקדמית ללימודי הנדסה הינה מהמוסדות המובילים בישראל ללימודי תואר ראשון B.Sc. בהנדסת תוכנה.

בואו להיות מהנדסים!