עזריאלי מכללה להנדסה

ד"ר גבריאל דוד פינטו

ראש המחלקה להנדסת תעשייה וניהול

מהי הנדסת תעשייה וניהול?

הנדסת תעשיה וניהול היא המקצוע המרתק והמלהיב של המאה ה-21. בעולם דינמי המאיץ ומשתנה מרגע לרגע, מהנדס תעשיה וניהול הוא הקוסם מאחורי הקלעים – הגורם שמתמצא בכל צומת ב'עיר הנמלים' של ארגון או חברה, ויודע להפיק תהליך חכם ויעיל שבסופו מוצרים או שירותים אופטימליים.

סט היכולות הנדרש ממהנדס תעשייה וניהול הוא מאתגר ומרגש: ראייה מערכתית וראש גדול מצד אחד, מול ירידה לפרטים, וקשב לגורם האנושי מצד שני. חשיבה הנדסית כמותית והיכרות עם טכנולוגיות מתקדמות – מול אינטואיטיביות וברק לקבלת החלטות גמישה, נבונה ויצירתית. החדשות הטובות: אפשר ללמוד את זה ולהשיג צמיחה אישית, בצד ביטחון תעסוקתי, עניין ואתגר לאורך שנים.

נשמע טוב, אבל במה תכלס עוסקת הנדסת תעשייה וניהול?

מצגת לצפייה על תעו"נ.

במה לא.. מהנדס תעשיה וניהול מסייע לחברות מכל סוג (הייטק, תעשיה, שירותים וכו') ולארגונים (עמותות משרדי ממשלה ועוד) לקבוע ולהשיג מטרות. ראשית, מהנדס תעשיה וניהול בודק שלארגון יש את כל המשאבים להשגת המטרה ולהסרת החסמים שבדרך, ואז מגדיר את הדרישות ומתכנן את מערכות המידע הנדרשות ליישום השינויים בפועל. תוך כדי, דואג מהנדס תעשיה וניהול לייעול התהליך וכמובן להקטנת עלויות, ולא פחות חשוב – הוא מוביל את השינויים בחברה ומנהיג את המעורבים בתהליך בדרך אל השינוי.

 

קצת כללי, תנו לי דוגמה..

ניקח לדוגמא חברת תעופה. לחברת תעופה יש הרבה מאוד אתגרים רלוונטיים עבור מהנדסי תעשיה וניהול. החל בקביעת יעדים לטיסה על פי משתנים רבים כמו ביקוש, מרחק ליעד, עלות חניה ואבטחה בשדות התעופה השונים ועוד. זה בטווח הקצר והבינוני. אולם חברת תעופה מתמודדת גם עם שאלות ארוכות טווח כמו רכישה של מטוסים חדשים, מימון, חישובי כדאיות, חיזוי מגמות וכו'. לחברת תעופה יש גם אתגרים לוגיסטיים כמו רכש חלפים ורכש מזון לכל אלה יש להקים שרשראות אספקה יעילות ואמינות. על כל הרכיבים האלו שולטות מערכות מידע שתפקידן להבטיח זרימה חלקה של מידע לכל מקבלי ההחלטות בארגון, להתריע על בעיות בטרם התרחשו ולאכוף את נהלי הארגון. בנוסף, לגורם האנושי תפקיד מכריע בחברת התעופה: הכשרת צוותי אויר וקרקע, קביעת נהלים, השגת שקט תעשייתי, ועוד. כפי שקל להבין, לא חסרה עבודה למהנדסי תעשיה וניהול בענף התעופה, וזו רק דוגמה.

הזכרתם 'מערכות מידע' – אפשר פירוט?

מערכות מידע ממוחשבות תופסות תפקיד הולך וגדל בניהול של כל ארגון. תפקידן של מערכות המידע לנתב את המידע בארגון לגורמים הנכונים, לסייע בקבלת החלטות מושכלות, לקבוע תחומי אחריות. בארגון מודרני מערכות המידע אינן עוצרות בגבולות הארגון והן ממשיכות גם לשימוש הלקוחות והספקים שלו. אינטליגנציה מלאכותית, למידת מכונה ויישומים של מדע נתונים תופסים מקום מרכזי במערכות המידע הארגוניות. מהנדס תעשיה וניהול מגדיר בין השאר את הדרישות ממערכות המידע, מאפיין אותן ומנצח על הפיתוח שלהן. תפקיד זה ממקם אותו בחזית הטכנולוגיה במקום הדורש לימוד ועדכון תמידיים, ולכך בין השאר אנחנו מחנכים אותו.

לאחר הלימודים, אוכל למצוא תעסוקה מקצועית ששכר בצידה?

בשתי מילים: בהחלט כן! הנדסת תעשיה וניהול היא מקצוע מאוד מבוקש. אפשרויות התעסוקה הן מגוונות מאוד ומגיעות מכל שדרות המשק: היי-טק (אינטל, מוטורולה, אמדוקס וכיו"ב), תחומי השירות (בנקים, ביטוח, משרדי ממשלה וכיו"ב), התעשייה הקלאסית (תנובה, אסם, נמלים) ועוד. מקצוע הנדסת תעשייה וניהול מאפשר גמישות תעסוקתית גבוהה מאוד! ולא רק זאת, מהנדסי תעשיה וניהול מתקדמים בקלות יחסית בסולם הדרגות הניהולי, למעשה  רבים מהמנהלים הבכירים בחברות שונות במשק, התחילו את הקריירה שלהם בתחומי הנדסת תעשייה וניהול.

מה מיוחד בלימודי הנדסת תעשיה וניהול בעזריאלי מכללה אקדמית להנדסה?

לפני הכל סגל ההוראה שלנו. מדובר בסגל שמכיר היטב את דרישות השוק, מחובר לתעשייה ולעשיה, ואוהב את ההוראה. הסגל שלנו מיוחד גם בכך שהוא יציב ומגובש ומרגיש שליחות בהכשרת מהנדסי תעשיה וניהול מעולים שיתקבלו לעבודה בקלות ויתקדמו מהר בסולם הדרגות הניהולי. בנוסף אנחנו שמים דגש מאוד גדול על הוראת הטכנולוגיה המתקדמת, במיוחד במסגרת לימודי מערכות מידע. בכל שנה אנחנו מעדכנים את תכני הקורסים בהתאם למגמות החדשות ביותר בתחום הטכנולוגיה. אבל לא פחות מכך, הלימודים הם באווירה רגועה ומשפחתית, והאווירה במכללה היא ירושלמית אמיתית ובכיתות מאוזנות מבחינת סטודנטים וסטודנטיות. פשוט כיף ללמוד אצלנו.

בואו להיות מהנדסים!