עזריאלי מכללה להנדסה

ד"ר אמיר שמר

ראש המחלקה להנדסת חשמל ואלקטרוניקה

מהי הנדסת חשמל ואלקטרוניקה?

הנדסת אלקטרוניקה הינה תחום מאתגר המאופיין, מאז ומתמיד, בספקטרום נושאים המשלבים בין עקרונות מדעיים והנדסיים לאפשרויות הבלתי מוגבלות של יצירתיות וחדשנות. האלקטרוניקה מהווה את המנוע העיקרי לפיתוח הטכנולוגי, ובכל יום נוצרות ומתפתחות המצאות חדשות. ההתקדמות בתחומי מחשבים, התקשורת והרפואה, מבוססת בחלקה הגדול על התפתחות הנדסת אלקטרוניקה. תחום הנדסת אלקטרוניקה ומחשבים כולל בתוכו אספקטים רבים. זאת, בגלל שתפקידו של מהנדס אלקטרוניקה, כולל מגוון רחב מאוד של נושאים, לרבות מחשבים, תקשורת, עיבוד אותות ותמונות, התקנים אלקטרוניים ומעגלים משולבים, אלקטרו-אופטיקה, ביו-אלקטרוניקה, אנטנות וקרינה והמרת אנרגיה.

כיצד משתלב תחום הנדסת חשמל בתחום הנדסת אלקטרוניקה?

בדומה לאלקטרוניקה, גם תחום החשמל מתפתח באופן מתמיד, ולכן, גם לימודי הנדסת החשמל נמצאים בשינוי ובהתעדכנות בהתאם לצרכי המציאות המשתנה. תוכנית לימודים לתואר ראשון בתחום הנדסת חשמל ואלקטרוניקה במוסד לימודים אקדמי איכותי תכלול מגוון של נושאים מכיוונים שונים של הנושא – מעיבוד אותות, דרך מעגלים אלקטרונים מתקדמים ועד בקרה ורובוטיקה. כל זה, מתוך הקפדה על עדכניות חומרי הלימוד בטכנולוגיות החדשניות. אורכם של לימודי הנדסת חשמל ואלקטרוניקה, הוא ארבע שנים אקדמיות, שהשנתיים הראשונות מתוכן מוקדשות ללימודי הבסיס בתחום הפיזיקה, המתמטיקה ויסודות הנדסת החשמל, ואילו השנתיים שבאות לאחריהן כוללות נושאים מתקדמים, התמחות בתחום בו ירצה הסטודנט לעסוק בעתיד ופרויקט גמר. בין תחומי ההתמחות ניתן למצוא גוונים רבים של העיסוק בחשמל מהספקים ועד להתמחות בבקרה. בסיום לימודיו, זכאי הסטודנט לתואר B.Sc במדעים בהנדסת חשמל ואלקטרוניקה – מהנדס חשמל ואלקטרוניקה.

מה עושה מהנדס חשמל ואלקטרוניקה והיכן הוא יכול להשתלב?

מהנדס חשמל ואלקטרוניקה משתלב בתעשיות המתקדמות ובהיי-טק בתפקידי תכנון ובקרה, מחקר ופיתוח מתקדמים. מחלקות מחקר ופיתוח בחברות עתירות ידע וטכנולוגיה מחפשות מהנדסי חשמל ואלקטרוניקה בעלי רקע מדעי נרחב, המשלב ידע בחומרה, בתוכנה ובתקשורת. על כן, תוכנית הלימודים תואמת את ההתפתחות הטכנולוגית המואצת. בפני המחזיקים בתואר מהנדס חשמל ואלקטרוניקה פתוחות אפשרויות שילוב תעסוקתיות רבות. הם יכולים להשתלב בתעשיות שונות ומגוונות ובתחומי עיסוק שונים, הנגזרים מהתמחותם. למשל, במועצות המקומיות, בחברות בניה פרטיות, בתעשייה הביטחונית, בתעשיית הסלולר, בחברות תקשורת, בתחום ההיי-טק וכד'. מאחר ותחום הנדסי זה מהווה בסיס להתפתחויות טכנולוגיות רבות, אין ספק, כי הדרישה למהנדסי חשמל ואלקטרוניקה טובים, שכיום הינה גבוהה, עוד תלך ותגבר עם השנים.

כל מהנדס חשמל ואלקטרוניקה אשר סיים את לימודיו לתואר "בוגר במדעים בהנדסת חשמל ואלקטרוניקה" מעזריאלי מכללה אקדמית ללימודי הנדסה זכאי להירשם בפנקס המהנדסים והאדריכלים.

בואו להיות מהנדסים!